napsal: Saša 14.1.2018

Letošní tábor jsme započali jako již tradičně naložením všeho podstatného na korbu nákladního automobilu u klubovny v Brodě. Po naložení skauti na kolech odjeli směr tábořiště na Kukli nedaleko Věžnic. Zbytek roverů jel auty, aby byli dříve k dispozici u tábořiště na skládání materiálu. Když jsme dojeli na místo určení, nastal vcelku smutný okamžik pro ty, kteří na tábořišti od minulého léta nebyli. Uprostřed lesa se objevila lesní školka plná malých stromků. Museli jsme tedy při stavbě tábora zvolit nové místo pro kuchyň a kraj louky se zdál jako vhodné místo pro tu monumentální stavbu. Za mě šla celá stavba tábora hezky od ruky a bez problémů. Zpestřením bylo například restaurování mola nebo pece. Také kácení skoro spadlého stromu, ohrožujícího bezpečný vstup do rybníka, byla vcelku zajímavá zkušenost pro mnoho zúčastněných.

Všude přítomná dobrá nálada a pohoda byla sice velmi příjemná, ale něco tomu chybělo. To malá vlčata v neděli tak správně okořenila celý tábor a všechno to konečně začalo. Etapová hra byla tentorkát v režii mladších roverů. Odehrávala se mezi lety 2017-2033. Skauti se nacházeli ve skupině s názvem Hanza a ukrývali se v útrobách moskevského metra, protože na povrchu řádila pandemie. Smrtící a stále mutující vir ohrožoval všechny lidi, kteří byli na povrchu. Jejich úkolem bylo poslat zprávu z roku 2033 do minulosti a varovat tak všechny před tím, co se stane včetně popisu jak tomu předejít. Vlčácká linie etapovky probíhala bez větších problémů, zato skautská etapovka se potýkala s mnohými strastmi. Často se musely jednotlivé etapy upravovat tzv. za pochodu a pro mladší rovery to byla opravdu fuška. Z rukodělných dílen, které byly i tento rok, bych poukázal na parakordové náramky, které má dodnes doufám každý, kdo se účastnil tábora. Zajímavý program si pro nás také připravil bývalý člen oddílu Šťovík - v současnosti šéf reportérů v MF Dnes. Za úkol jsme měli vymyslet příběh, který by se dal na hlavní stranu novin - tzv. otvírák. Výsledný příběh o Havranovi, zhrzeném matikáři vybíjejícím si zlost na studenty vařením na skautském táboře, si můžete dohledat. Teda vlastně naštěstí ne:-)

Za zmínku rozhodně stojí velkolepé dobrodružství Jerryho a Medvěda (Ondry Švece a Vítka Pavlíka). Úspěšně splnili odborku Trosečník a na své zážitky rozhodně jen tak nezapomenou. Největší problém bych viděl v obrovské noční bouřce kterou museli bez jakékoli pomoci a vybavení přečkat. Všechno bravurně zvládli a sklidili obdiv celého oddílu. I přes všechny nezdary a problémy např. s turisty celá etapovka skautů vygradovala ve velkou airsoftovou bitvu, kde se podařilo zvrátit konec světa.

Trochu smolné bylo úplné zakončení tábora, díky velkým dešťům které nechtěly přestat a skutečně ustály až úplně poslední den tábora. Naprostý konec tábora se konal až v Havlíčkově Brodě jak jinak než oddílovým pokřikem.

Alex Gašpar - Saša

» Fotogalerie »