Oslavy 65 let oddílu
napsal: Cid 20.11.2012

"Bylo krásné nedělní odpoledne asi uprostřed května L.P. 1947. Slunce se radostně usmívalo na tři postavy ležící na zahradě havlíčkobrodského děkanství. Kdybyste je poslouchali, poznali byste, že rozmlouvají o zdejší katolické mládeži. A při této debatě se zrodil náš oddíl. Neví se již, zda to byl iniciativní P. František Hájek nebo bratr Josef Červený, tehdy ještě zástupce br. Evžena Štáfla vedoucího 4. oddílu, či bratr Josef Švec, který navrhl, že brodská katolická mládež by se měla podchytit založením skautského oddílu. Ale je jisté to, že nezůstalo jen při slovech, ale přešlose k činům..."

Takto začíná oddílová kronika 3. skautského oddílu BLESK a tak se před 65 lety začala psát historie nepřeberného množství zážitků, akcí, dobrodružství a přátelství spjatého s oddílovou činností, která nebyla přerušena ani v průběhu 2 dlouhých období zákazu skautingu za dob totality před rokem 1989. Je dobrou tradicí, že se každých 5 let sejde celý oddíl včetně bývalých členů, kteří najdou čas a chuť, a nejinak tomu bylo i letos. První listopadový víkend tedy naše vlčata, skauti, roveři a členové vedení zaplnili skautskou základnu v místech bývalé orlovské hájovny v hlubokých lesích mezi Lipnicí nad Sázavou a Humpolcem, aby společně s pozvanými hosty z řad bývalých členů oslavili 65. narozeniny oddílu a ukázali, že ten se ještě do důchodu zdeleka nechystá.

Páteční večer byl věnován seznamování nováčků s ostatními členy oddílu a rituálnímu předávání nových (vyšších) stupňů „stezek“ - jakýchsi příruček na skautské cestě životem.

Sobota se nesla v duchu oslav – během sjíždění se hostů byla k dispozici výstava starých oddílových kronik, fotoalb a současných metodických publikací. Oficiální část programu jsme zahájili společnou děkovnou bohoslužbou pod vedením p. Vladimíra Záleského – Šagiho, taktéž bývalého člena našeho oddílu. Po obědě zazněla již 3. repríza divadelního představení “Dlouhý, Široký a Krátkozraký“ v podání našich skautů. Následoval speciálně pro tuto příležitost vytvořený dort s oddílovým znakem a 65 svíčkami! Do minulosti jsme se vrátili díky projekci fotografického průřezu historií oddílu. V pozdním odpoledni přišel ke slovu závod generačně smíšených týmů v tradičních disciplínách jako lukostřelba a zručnost se sekerou, ale také např. střelba z airsoftové pistole či navigace pomocí GPS. Slavnostní den jsme zakončili krátkým táborovým ohněm a modlitbou – měli jsme opravdu za co děkovat...

» Fotogalerie »

Petr Vondráček