Kukelská rozhledna Táborovou stavbou roku 2011
napsal: Cid 4.3.2012

Již poměrně tradičně stavíme na našich letních táborech všemožné vázané stavby (stavby z dřevěných tyčí spojovaných provazy). Vyzkoušeli jsme si tak již různé rozhledny, brány či např. katapult. Na táboře Kukle 2011 jsme se rozhodli postavit zhruba 10m vysokou rozhlednu, kterou jsme na podzim přihlásili do soutěže Táborová stavba 2011. A světe div se, rozhledna zvítězila (dělí se o první místo s další stavbou) a obdržela titul TÁBOROVÁ STAVBA 2011!

Rozhledna vznikla jako jeden z netradičních prvků našeho tábora - měla za úkol zapojit do mnoha činností všechny účastníky tábora (brigáda v lese, trénink uzlů vázaných staveb, horolezecké a lanové aktivity atd.), poskytnout místo pro táborový zvon i neobyčejný pohled na tábor a jeho okolí z ptačí perspektivy.

Potřebný materiál pro stavbu rozhledny jsme získali v okolních lesích výměnou za vykonání brigády (pálení větví) jíž se zúčastnili všichni účastníci tábora. Dřevo připravili a opracovali především skauti, kteří taktéž v rámci táborových programů pod vedením svých rádců procvičili potřebné uzly pro vázané stavby. Následně se částečně podíleli i na vázání samotné rozhledny, vzhledem k bezpečnosti výsledné stavby ale většinu vazeb provedli roveři a členové vedení, kteří již měli bohatší zkušenosti s vázanými stavbami. Celá rozhledna (krom podlážky nejvyššího patra) byla uvázána "naležato" a následně spojenými silami skautů, roverů i vedení pomocí horolezeckých lan a blokantů vztyčena do finální vertikální polohy, ve které byla několika pojistnými lany zafixována.

Výsledkem byla hranolovitá čtyřboká rozhledna výšky 10m doplněná provazovým žebříkem a lezeckou sítí s jištěním lezce klasickým dynamickým horolezeckým lanem. Celkem se na stavbu použilo asi 150m smrkové kulatiny, 300m konopných lan na úvazy a 60m polypropylenových lan na ukotvení.

Petr Vondráček - Cid

Tento článek byl přečten již 3478 x Tisknout článek Sdílet na facebook