Vánoční potlatch 2010
napsal: Pavel 29.1.2011

Potlatch (v češtině též potlač, v jazyce severoamerických indiánů Chinoků "rozdávání, dar") je v původním významu typ společenské slavnosti, spojené s rozdáváním darů na západním pobřeží Severní Ameriky. Obřad se pořádal venku anebo v "dlouhém domě" náčelníka, obvykle v zimním období, často při nějaké významné rodinné příležitosti (narození dítěte, svatba, dospělost). Potlače mohou být skromné, anebo i velmi prestižní a nákladné, které trvaly i několik dní. Součástí slavnosti bývají i tance a představení.

Vánoční potlatch je tradiční setkání všech členů oddílu. Většinou je den před Štědrým dnem, tedy 23. 12. Během potlatche se hrají různé hry, vyhlašují se soutěže a udělují se ceny, promítáme si vše, co se v témž roce událo, družiny předvádějí nacvičené scénky, také se podává občerstvení a na konec si stoupneme kolem vánočního stromku, zazpíváme si koledy a rozdáme dárky.

Letošní potlatch byl výjimečný jednou věcí, ale tu prozradíme až za chvíli. Sešli jsme se ve 2 hodiny u klubovny. Byli zde vlčata, skauti, roveři i činovníci.

Když se všichni uvelebili na židlích, mohlo se začít. Vůdce oddílu Petr Vondráček ml.- Cid pronesl úvodní řeč a oznámil nám program dnešního potlatche. Na úvod začali vlčata a skauti předvádět své scénky (letos s vánoční tématikou). Ostříži předvedli scénku "O Loupežníku Horifixovi" o putování Marie, Josefa a malého Ježíška. Ledňáčci předvedli scénku "Půlnoční mše svatá" a vlčata scénku "Ježíšek bezdomovcem" o tom, že nadělující Ježíšek nemusí mít vždy zlaté saně, zlatá křídla ani zlatý plášť.

Po těchto úspěšných scénkách následovalo vyhlášení soutěže o nejdéle hořící Betlémské světlo a nejlepší docházky. Výherci obdrželi různé sladkosti. Poté následovalo kino. Na plátno jsme si promítali videa se vším, co se událo v roce 2010. Přitom jsme jedli přinesené cukroví, které pekly maminky.

Potom přišla hlavní část potlatche - vánoční stromek. Ale letos to nebylo jako obyčejně. Několik posledních let jsme měli vánoční stromek v klubovně. Letos jsme se rozhodli, že ho budeme mít v lese za městem. Rozdělili jsme se na 3 skupiny. 2 skupiny šly roznést Betlémské světlo bývalým členům oddílu a dalším zájemcům, poslední skupina začala vyrábět vánoční ozdoby z jablíček pro zvířata. Všechny skupiny se sešly v parku za stadionem a pokračovaly dál směrem za město. U rybníka Cihlář jsme si zahráli hru, kterou vymyslel Vašík Růžek. Potom jsme se vydali dál. Už potmě jsme dorazili k vánočnímu stromku. Když jsme ho ozdobili ozdobami, zapálili jsme na něm svíčky a poděkovali Pánu Bohu za celý rok 2010. Následovalo rozdávání vánočních dárků a návrat ke klubovně, kde jsme obdrželi DVD s fotkami a videi za celý rok. Tím byl letošní potlatch ukončen a my se rozešli do svých domovů s úsměvy na tvářích a krásnými vzpomínkami. Tak zase za rok...

Pavel Blažek

Tento článek byl přečten již 1302 x Tisknout článek Sdílet na facebook