Nový program Junáka
napsal: Cid 27.1.2010

V roce 2005 začala práce na obnově skautského programu. Proč? Protože Junák je organizace, která chce, aby program odpovídal dnešním pedagogickým trendům, přinášel co nejlepší výchovný efekt a zároveň byl zajímavý a atraktivní pro dnešní děti. S novým programem pro skautský věk jsme v roce 2008 začali pracovat i v našem oddílu, na následujících řádcích Vám proto přinášíme jeho stručnou charakteristiku.

1. stupeň skautské stezky
- "Cesta Země"

Junák se rozhodl svůj nový program po stránce výchovné postavit na tzv. kompetencích (stejně jako s nimi dnes pracuje škola nebo pracovní trh), tj. souboru znalostí, dovedností a postojů, které by měl mít skaut či skautka v různém věku svého členství v Junáku. Na kompetence pak navazuje sada nástrojů a metodických materiálů, které mají motivovat, pomoci a vést každého skauta či skautku co nejzajímavější cestou k získání kompetencí. Samozřejmě formou, která je skautingu vlastní - prostřednictvím vrstevníků, kooperace, aktivního učení, symbolického rámce a podobně.

Výchovné nástroje pro děti mají různé podoby. Jedním z nich je tzv. Svojsíkův závod, na němž je dobře patrný programový posun. Zatímco v minulosti byl velký důraz kladen na ověřování znalostí a dovedností, jako byla například morseovka, uzlování, rostliny, dnes vidíme výrazný posun směrem k praktickým dovednostem a nikoli pouze znalostem. Důraz je tak kladen na schopnost řešit problémy, týmově spolupracovat, chování v krizových situacích, první pomoc atd., přičemž se vše testuje v simulačních hrách.

Hlavním výchovným nástrojem je Stezka pro skauty a skautky, kterou si můžeme představit jako souhrn různých aktivit, prostřednictvím kterých se rozvíjejí znalosti, dovednosti a postoje dětí ve skautských oddílech. Motivační roli hraje skautská fantasy karetní hra Sacculus. Za každý splněný bod stezky dítě získává rozšiřující kartu do hry. Když se dostane na konec jednoho stupně, může se rozhodnout, zda se pokusí o plnění Skautské výzvy.

Prožít dobrodružství není nic snadného. Při plnění výzev skauty čeká např. ranní cesta za východem slunce, noční bdění, 24 hodin na stromech, zkouška Tři orlí pera...

Z Výroční zprávy Junáka 2008 upravil Petr Vondráček - Cid

Tento článek byl přečten již 1404 x Tisknout článek Sdílet na facebook