Duchovní rozměr je neodmyslitelný
napsal: KT 22.8.2007

Katolický týdeník 24/2004

Biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz je duchovním rádcem skautů. V této souvislosti jsme se ho ho zeptali, co všechno církev v této oblasti pro skauty dělá.

"Poslání ústředního duchovního rádce Junáka spočívá ve snaze stále připomínat skautskému hnutí v naší zemi, že smyslem veškerého skautování je vystopovat ve svém životě samotného Tvůrce všeho," odpovídá biskup a pokračuje: "Duchovní rozměr formace mladé generace je neodmyslitelný. Pokud by scházel, stává se ze skautingu turisticko-zálesácký program. A to je poněkud málo a také mimo úmysl zakladatele. Snažíme se tedy, aby pokud možno ve všech oddílech byl duchovní rádce, který má konkrétně pomáhat vůdcům. Tým ústředního duchovního rádce, vytvořený z diecézních duchovních rádců, se pravidelně setkává tři- až čtyřikrát do roka a vytváří materiály pro práci v oddílech. Jako příklad uvádím Liliový kříž, duchovní odborky. Tým také připravuje různé semináře a odborné přednášky."

Jak vzpomínáte na svá "skautská léta"? Vezmete si ještě někdy skautský kroj?

Co se týče mého skautování, měl jsem trochu smůlu. Narodil jsem se v roce 1948, což byl počátek dlouhé nepřízně skautskému hnutí. Leckterý činovník skončil i ve vězení. Rok 1968 přinesl krátké oživení, ale to jsem byl v semináři. Moc jsem toho tehdy nenaskautoval. Na svém prvním kaplanském místě ve Frýdku jsem ale potkal odvážné lidi, kteří i za normalizace, nikoliv oficiálně, ale přece skauting provozovali. Nezapomenu na krásný tábor na Hrčavě v hraniční oblasti, kde byla země nikoho. Mše svatá na velkém pařezu dodávala mnoho síly. Skautský slib jsem skládal oficiálně až v roce 1990 do rukou dnes už zemřelého Jiřího Mužíka, vynikajícího, obětavého ostravského skauta, který i na stará kolena s velkou vervou rozjížděl život ostravských Junáků. Nejprve sloužila jako kroj stará vojenská bundokošile, dnes už mám kroj odpovídající skautskému řádu. Naposledy jsem ho měl na sobě na svátek sv. Jiří, když jsme jako každoročně vyrazili se skauty na Ivančenu k mohyle navršené během let na památku skautů zastřelených v květnu 1945 v polském Těšíně. Krojový klobouk osvědčil své kvality i na cestě do Mariazell.

Autor textu: Nešlehová, Kateřina

Tento článek byl přečten již 1589 x Tisknout článek Sdílet na facebook