Jak jsme koledovali aneb zkušenosti z Tříkrálové sbírky
napsal: Roland 10.1.2006

V prvním lednovém týdnu roku 2006 se v České republice již po šesté uskutečnila Tříkrálová sbírka za účelem pomoci osobám znevýhodněným z důvodu zdravotního či sociálního handicapu, lidem v oblastech postižených přírodními katastrofami a dalším.

Jako každý rok, tak i letos se této charitativní akce zúčastnil i Havlíčkobrodský křesťanský skautský oddíl Blesk. Ten jako obvykle dostal na starost čtvrť Žižkov. Možná si pomyslíte, že za 4 dny není přece žádný problém celý Žižkov obejít, ale z vlastni zkušenosti vám mohu říci, že když v neděli celí zmrzlí dokončujeme poslední domy, po ničem jiném, než teplém čaji a postýlce asi nikdo z nás netouží. Ale Tříkrálová sbírka má především své kladné stránky. Myslím, že tolik příhod a srandy za tak krátkou dobu se dá zažít opravdu jen málokde. Zvláště když máte kolem sebe partu fajn kluků.

Během sbírky se každoročně setkáváme s různou vstřícností, a tak doufám, že se nebudete zlobit, když se zde pokusím rozdělit lidi do několika skupin:

1. Ti, kteří nám důvěřují a velmi rádi přispějí.
2. Ti, kteří nám (resp. katol. charitě, církvi...) moc nedůvěřují, ale přesto přispějí.
3. Ti, kteří nám nedůvěřují a chtějí si podrobně prostudovat průkaz. No a potom většinou přispějí.
4. Ti, kdo přispějí jen "za písničku (koledu)" (Vyhovět všem po hodinách trmácení se v mrazu je opravdová oběť.)
5. Ti, kteří nepřispějí, protože jsou na tom sami tak špatně, že nemohou.
6. Ti, kteří nepřispějí, protože už přispívali. (Což je u některých lidí podle mě výmysl.)
7. Ti, kdo přispět nechtějí, ale řeknou slušně něco ve smyslu jako: "Děkuji, ale nechci."
8. Katastrofální případy.

A právě u té osmé varianty zažíváme mnohdy i velmi dobrodružné příhody. Někdy máme až strach a klademe si otázku: "Je možné, že jsou mezi námi takovíhle lidé ?" Možná teď nevíte, co si pod pojmem "katastrofální případy" představit, a tak alespoň některé zmíním: velmi hrubé nadávky, poštvání psa, vyhrožování policií atd. Ale takto se chovala jen naprosto zanedbatelná část těch, které jsme potkali. Většina lidí je šťastná, že nás vidí a velmi rádi pomohou potřebným. Obzvlášť vítáni býváme v rodinách s malými dětmi.

Všem dárcům bych chtěl za všechny koledníky vyjádřit dík, že jste nás neodmítli a svým příspěvkem pomohli lidem, kteří to opravdu potřebují. Tak ještě jednou děkuji a zase za rok...

Jan Kletečka - Roland

P.S. Letos, podobně jako v několika posledních letech, vybrali skauti z křesťanského oddílu Blesk více než polovinu z celkového výtěžku Tříkrálové sbírky v Havlíčkově Brodě.

Tento článek byl přečten již 1453 x Tisknout článek Sdílet na facebook