Příprava programu - 4.část
napsal: Cid 10.9.2003

Navazuje na článek Příprava programu - 3.část

8) Povedlo či nepovedlo?
K přípravě programu neodmyslitelně patří i kontrola a hodnocení. Nejprve je potřeba zkontrolovat, jestli naplánované akce skutečně budou schopny naplnit vytyčené cíle a především zda-li to vše odpovídá na začátku stanovenému poslání. Kontrolovat je potřeba i průběžně. Pokud zjistíme, že oproti plánu nestíháme, je lepší část oželet a zbytek udělat pořádně, než se za každou cenu snažit udělat všechno a nějak to ochuzovat na kvalitě.

Závěrečné hodnocení nám pomůže při přípravě dalšího programu( jak se říká: "Chybami se člověk učí."). Např. u nás dost často na konci akce provádíme takové ohodnocení od 1 do 5. Sice jenom ústně, ale i to stačí abychom si udělali představu o tom, jak se účastníkům líbila. Pomocí indikátorů pak ještě vyhodnotíme na kolik byla úspěšná v plnění stanoveného cíle.

Nyní ještě malý tip na hru, pomocí které lze skautíky naučit mnoho užitečných znalostí. Navíc ji lze všemožně upravovat a pozměňovat, takže pokaždé když ji budete hrát, může mít zcela jinou podobu. Základem je cca 20 kartiček. Na každé je nakreslena např. skautská značka( nebo písmeno z morseovy abecedy apod.). Hráči postupně házejí hrací kostkou. Ten kdo hodí sudé číslo si vylosuje jednu kartičku. Pokud správně reprodukuje to co je na ní nakresleno( vysvětlí význam značky...)- dostává +1 bod, pokud špatně - dostává -1 bod. Potom ji vrátí zpět k ostatním kartičkám. Délka hry záleží na dohodě.

Na závěr bych rád připomenul ono desetiletími skautingu ověřené tvrzení, že ideálním prostředím pro skautskou činnost( realizaci námi připraveného programu) je příroda. Sám zakladatel skautingu sir Robert Baden - Powell dal své knize Scauting for boys podtitulek: "Příručka, jak se stát dobrým občanem prostřednictvím lesní moudrosti." Hraje důležitou roli i při duchovním rozvoji člověka- B.P. říká: "Ateisté ... tvrdí, že náboženství, kterému se musíme učit z knih (jejichž autorem je člověk), nemůže být to pravé. Ale už nevidí, že kromě napsaných knih... nám Bůh ukázal, jak číst velkou Knihu Přírody a o té nemohou říci, že je nepravdivá, v té jsou fakta ... Nechci dělat ze studia přírody nějakou bohoslužbu nebo náhražku náboženství, ale doporučuji pochopení Přírody jako krok vedoucí v některých případech k víře." A rovněž podle B.P.: "Divem všech divů je fakt, jak někteří učitelé opomněli tento snadný a spolehlivý prostředek výchovy a jen prosazují a vyhlašují biblické příkazy jako první krok při získávání neposedného hocha plného energie k přemýšlení o vyšších věcech."

Použitá literatura:
1. Kolektiv autorů: Junák hlásí speciál č.1 - seminář WOSM; Skautské informační centrum,Praha 1991
2. Miloš Zapletal: Rádce skautské družiny; Junácká edice, Praha 1991
3. Kolektiv autorů: Slovník cizích slov; Encyklopedický dům, Praha 1998