Příprava programu - 1.část
napsal: Cid 1.8.2003

Abych se přiznal, tak poslední dobou raději připravuji programy pro počítač než pro skauty. Když nad tím tak přemýšlím, nevím jestli proti nim více protestuje počítač nebo skauti. No nechme to být a pojďme se zabývat přípravou skautského programu.

Úplně nejdříve ze všeho bych ho rozdělil na 2 druhy:

1) předem připravený( naplánovaný)
2) nepřipravený, improvizovaný

Chceme-li, aby náš program byl kvalitní, smysluplný a duchaplný, musí nutně spadat pod 1. typ. Samozřejmě každý ať je sebelepší se neobejde bez trochy improvizace, ale... Proto se v této práci budu zabývat takřka výhradně tím 1. typem programu. Tak se do toho pusťme.

Na začátek je dobré si uvědomit, co to onen program vlastně je. Slovník cizích slov o něm říká asi tolik: "stanovený plán činnosti,...pracovní náplň,...kroky vedoucí k předem stanovenému cíli." Jestliže je program mimo jiné charakterizován jako kroky vedoucí k dosažení určitého cíle, musíme tento cíl nutně znát. Dostáváme tak tři úzce spolu související pojmy- cíl, plán a náplň. Za správný skautský program považuji spojení těchto tří částí. Docela dobře patrné je to z následujícího obrázku:

obr.1: části programu

Na nejvyšším( nejdůležitějším) místě pyramidy je cíl. Od něj se odvíjí plán a od toho náplň( v podstatě tedy také od cíle). Z toho je vidět, že při přípravě programu se bez stanovení cíle v žádném případě neobejdeme. Stejně tak jsou ale důležité i zbylé dvě části. Pokud selže náplň (základ pyramidy- programu), celá se zhroutí a k naplnění cíle nikdy nedojde. Podobně i bez plánu by byl program pouhým chaotickým blouděním ve tmě a nikam by to nevedlo.

Celá příprava programu je rozdělena do 8 po sobě jdoucích fází, z nichž vzniknou všechny tři již zmiňované části programu:

1. ujasnění si svého poslání
2. popsání současného stavu
3. odhad budoucího stavu- udělání prognózy
4. stanovení priorit
5. vytyčení konkrétních cílů
6. výběr indikátorů
7. vypracování plánu akcí a jejich programové náplně
8. kontrola, hodnocení

To co jednotlivé etapy obsahují, závisí do jisté míry na tom, na jak dlouho program připravujeme( dlouhodobý plán- 1 až 2 roky; středodobý- 1 roku; krátkodobý- 2 týdny). Základ je ale stále stejný.

Pokračování:
» Příprava programu - 2.část